info@bilimmerkezi.com.tr

BUGÜN OKULA EINSTEIN GELDİ!

Bilim Merkezi Derneği tarafından hazırlanan , Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin yürüttüğü ve TÜBİTAK tarafından desteklenen " Bugün Okula Einstein Geldi Baba! " projesi....

PROJE ÖZETİ

Eğitim çağında olan öğrencilerin, yüzyıllardır gerçekleşmiş bilimsel buluşları ve bunları gerçekleştiren bilim insanlarını tanıması önem arz etmektedir. Projemiz bilim insanlarının tanınması, icatlarının-çalışmalarının tanıtılması, farklı yönlerinin gösterilmesi ve bunlar hakkındaki yanlış bilgilerin düzeltilmesini amaçlamaktadır. Bu kapsamda İstanbul Güngören ilçesinde bulunan 13 ortaokulda gerçekleştirilmek üzere çeşitli etkinlikler planlanmıştır. Projemizin hedef kitlesini 5-6-7-8.sınıflarda öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Bu öğrenciler, gerçekleştireceğimiz bu etkinliklerle Türk-İslam dünyasından 10 bilim insanı ve Batı dünyasından 10 bilim insanı olmak üzere 20 bilim insanını etkin bir şekilde tanıma fırsatı bulacaklardır. Bu bilgileri öğrencilere, şaşırtıcı ve akılda kalıcı yöntemlerle aktarmak hedeflenmiştir.

UYGULAMA- ETKİNLİKLER

Etkinlik 1- Öğrenciler sınıfta derslerini işlerken, ilgili bilim insanına özgü kostümünü giymiş ve gerekli hazırlık aşamalarından geçmiş (makyaj, peruk vb.) proje personelleri, her biri farklı sınıfa olmak üzere, bir anda sınıfa girerek kendine özgü sunumunu yapacak ve o bilim insanını tanıtacaktır. Bu sırada bilim insanlarının buluşlarını anlatan kısa tiyatral sunumlar yapılacak, öğrencilerin soru sormalarına imkan verilecek, kendi dönemlerinde yapılan çalışmaların günümüzde ne gibi gelişmelere ön ayak olduğu aktarılacak ve öğrencilere içerisinde tüm bilim insanlarıyla ilgili bilgilerin bulunduğu mini kitaplar dağıtılacaktır. Öncelikle etkinliklerde sınıflara bir anda giren bilim adamları öğrenciler için büyük bir sürpriz olacak ve onları oldukça şaşırtacaktır, bu şaşkınlığa yoğun bir merak eşlik edecektir. Yapılacak sunumlarda her bir bilim insanına , çalışmalarına, keşiflerine, keşiflerinin günümüz bilim dünyasına katkılarına dair bilgiler yer alacaktır. Etkinliğin birinci kısmında katılımcıların ilgisi uyandırılmış olacak ve bu eğlenceli proje ile tanışmaları sağlanacaktır. Bu etkinlik bir okulda 20 sınıfta aynı anda derse dahil olunması ile gerçekleşecektir.

Etkinlik 2- Bu etkinlikte okul bahçesinde 20 bilim insanı, tüm öğrencilerle buluşma şansı bulacaktır. Bilim insanları bahçede öğrencileri bekliyor olacaklardır. Tüm öğrenciler bahçede hem bilim insanlarına sorular sorabilecekler hem de ilgi ve merak uyandıracak deney/gösterilere şahit olacaklardır. Bahçeye kurulacak Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik deney masaları ile öğrencilere deneyler yapılması sağlanacaktır. ​Bu macerada 16 bin’den fazla çocuk, tabiata bir bilim insanı gözüyle, tüm duyularını kullanarak bakmayı, tabiat günlüğü tutmayı öğrendi. Biomimikriyle tabiatta sanat üretirken başka birçok heyecan verici yenilikleri de keşfetti. İlk iş olarak, çocukları bilime ve sanata bir adım daha yaklaştıracak bir alışkanlık olan bilim günlüğü tutma becerisini desteklemek için ‘Orman Kaşifi’nin Tabiat Günlüğü’nü ürettik ve turlarımıza katılan çocuklara hediye ettik. Başka neler yapabiliriz? Ekoloji eğitimini evlerimize eğlenceli ve aileyi bir araya getirici şekilde nasıl ekleriz düşüncesiyle ‘Orman Kaşifleri Kutu Oyunları’ fikri ortaya çıktı. Şimdi büyük-küçük herkes Orman Kaşifleri Oyunlarıyla tabiata başka bir pencereden bakmaya başlayacak ve Orman Ekosistemini eğlenerek tanıma fırsatı yakalayacak.

Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

30 Ocak 2019 625 0

Yorumlar

İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder ..