info@bilimmerkezi.com.tr
Bebekler Neden Bal Yiyemez?

Geçen gün bal yerken üstünde bir uyarı gördüm. Uyarı şöyle idi:

"1 yaşından küçük bebeklere bal yedirmeyin” Bende sebebini araştırdım ve BMD Sitesinde sizlerle paylaşmak istedim.

Arılar bal yapmak için nektar toplarlarken botulizm bakteri sporlarını da beraber alıp farkında olmadan bal yapımında kullanabilirler.

Yetişkinlerde gerek vücudun savunma sistemi gerekse midenin asitli ortamı, bu bakterinin zarar vermesine müsaade etmezler. Bebeklerde ise hem savunma sistemi yeterli gelişmemiştir, hem de mide ancak anne sütünü hazmedebilecek durumdadır.

Yetişkinlerin aksine bebeklerin sindirim sisteminde botulizm sporlarını kontrol eden ve bakterinin çoğalmasını ve zehir üretmesini önleyen faydalı bakteriler henüz gelişmemiştir.

C. botulinum Van Armenger (1896) tarafından incelenmiş ve tanımlanmıştır. Araştırmasında, tam olarak dumanlanmamış jambon yediği için zehirlenen bir grup insanı ve jambonları incelemiş ve ölen bir hastanın karaciğer ile jambondan C. botulinum izole etmiştir. Yine aynı araştırmacı bu etkene ait toksinleri de ortaya koymuştur.

Bu olayın temel nedeni, balda “Clostridium Botulinum” bakterisinin bulunma ihtimalinin olması ve bu bakterinin bebeklerde “bebek botulizmi” denilen bir hastalığa ve sonucunda da ölüme neden olabilmesidir. Bu toksin bebeğin sinir sistemini etkileyerek ölüme sebep olmaktadır.

Botulizm, Clostridium botulinum toksininin neden olduğu bir hastalıktır. Besin kaynaklı botulizm, ticari ya da evde hazırlanan konserve, sucuk ve jambon gibi anaerob, vakumlu, tuzsuz ya da şekersiz ortamda depolanmış besinlerin pişirilmeden yenmesiyle; bebeklik botulizmi, 1 yaşından küçük bebeklerde botulinum sporları içeren balın yenmesiyle; yara botulizmi, yaraya bulaşan sporların ürettikleri toksine bağlı oluşur. Botulinum toksini besinlere, suya karıştırılarak biyolojik terör aracı olarak kullanılabilir. Bu durumda ağız yoluyla alındığında ya da toz biçiminde solunduğunda zehirlenme tablosu oluşturur.

Bir yaşından, özellikle 6 aydan küçük bebeklerde gelişir. Kabızlığı izleyen belirgin hipotoni, zayıf sesle ağlama, emme, yutma ve solunum güçlüğü, giderek başını tutamama görülür.

Murat Varlı

Kaynaklar:www.halilbilen.com/index.php?option=com_content&view=article&id=108&Itemid=172

www.ntvmsnbc.com/id/25298838/

Mikrobiyoloji, Prof. Dr. M. ARDA, s240, 1997
26 Eylül 2018 217 0

Yorumlar

İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder ..