info@bilimmerkezi.com.tr
Beyine Üç Boyutlu Operasyon

ABD’li bilim adamları iki aydan daha fazla yaşayabilen, beyin travması, hasarı ve iyileşmesi üzerinde araştırma yapabilecek 3 boyutlu yapay beyin dokusu geliştirdi.

Amerika Ulusal Bilim Akademisi’nde yapılan araştırmada, bilim insanları dokunun üzerinde fare nöronları yerleştirebileceklerini keşfetti. Keşifle dokunun üzerine bir ağırlık atarak dokunun nasıl tepki vereceği izlendi.

Süngerimsi doku, iki biyomateryal olan ipek proteini ve kolajen bazlı jelden üretildi.

Farelerden alınıp dokuya yerleştirilen nöronların büyümesi kolajen bazlı jelle sağlandı. Daha önceki araştırmalar yalnızca kolajen ve hidrojenden bakteriler üretmeyi başarsa da buluş niteliğindeki bu doku daha uzun süre yaşayabiliyor ve gerçek bir beyin dokusu gibi işlev görüyor.

Tufts Mühendislik Okulu Biyomedikal mühendisliği Bölüm Başkanı David Kaplan, dokunun travmatik beyin hasarına verdiği tepkinin kolayca ve anında öğrenilebileceğini belirtti.

Buluşun en önemli kazanımı, daha önceki yapay beyin dokularının ulaşamadığı bir süre olan 9 aya kadar yaşayabilme kapasitesi.

Kaplan’a göre, dokunun uzun süre canlı kalabilmesi sayesinde, uzun zaman aralığı gerektiren nörolojik hastalıklar ve beyin hasarlarını araştırmak kolaylaşacak.

Kaynak: NTV

Gönderen: Murat YILDIRIM
26 Eylül 2018 365 0

Yorumlar

İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder ..