info@bilimmerkezi.com.tr
Deep Web (Karanlık İnternet)

Deep wep Türkçe karşılığı ise Karanlık internet

Bu yazıyı okumaya devam ederseniz eğer çok farklı dünyalar ve şuana kadar duyulmamış ve aklınızın alamayacağı noktalara sürükleneceksiniz.

Öncelikle şu konuyu açıklığa kavuşturalım internet dediğimiz olgu nedir.

İnternet telefon hattı ile bağlandığımız siteler olan facebook girip youtube video izlediğimiz ödevimiz olduğu zaman ise wikipedia’dan bakıp yaptığımız ve zaman zaman ise alışveriş yaptığımız bir sanal ortam doğru haklısınız ama kaçta kaçı?

İnternet 6 ana grupta incelene bilirbunlar:

Seviye 1: Yüzey internet seviyesi

Seviye 2: Yalnız internet. Arama sonuçlarında en sonlara atılan veriler. Ve normal yollarla ulaşılabilecek son seviye.

Seviye 3: Başlangıç derin internet seviyesi. Proxy ve Tor tarayıcılarını kullanmanız gerekli.

Seviye 4: Ayrıcalıklı derin internet seviyesi. Tor seviyesi ve özel erişim seviyesi olarak ikiye ayrılır. Filazi ulaşılabilmiş en tehlikeli seviyenin bu seviye olduğunu belirtirken, genelini bilim adamlarının oluşturduğunu ve dünyayı değiştirebilecek her şeyin bu seviyede yer aldığını söylüyor.

Seviye 5: Marinas Web. Adını Marina Çukuru’ndan alan ve kuantum teknolojisi ile çalışan cihazlara ve internete ihtiyacınızın olduğu seviye. Tüm dünyadaki nükleer füzeleri çalıştırmak istiyorsanız Marina Çukuru’na girmeniz gerekiyor.

Seviye 6: Hakkında hiçbir bilgi olmayan, sonsuzluğa uzanan ve sınırsız bir dünya.

Kullandığınız internet şunda sadece %4 oluşturmaktadır.

Deep wep geriye kalan %96 oluşturmaktadır. Bildiğiniz internet ortamından artık uzaklaştık ve normal bir internet kullanmıyoruz 3 seviye bir internetimiz var FBI, Mit, Mossad gibi haber alama ve devlet teşkilatlarının cirit attığı karanlık ortamlar şimdi kendi kendinize soruyorsunuz deep wep de ne var? Hadi birlikte bakalım o zaman

Deep wep kendine ait para birimi var ismi Bitcoin bu para birimi ile isterseniz silahlar, uyuşturucu, egzotik hayvan,çalıntı tarihi eser

İsterseniz kiralık katil tutabilir istemediğiniz kişileri ortadan kaldıra bilir isterseniz ise kendinize köle satın alabilirsiniz, legal olarak her şeyi bulabileceğiniz

Silah yapımından nükleer bomba satışına aklınız alamayacağı milyarlarca daha farklı olgu deepwep karanlık ekranında

Deep web için 'kimsenin erişemediği, ancak çok önemli, faydalı' verilerin bulundu bir dünya düşüncesi bazıları tarafından dile getirilmektedir. Ancak tüm sitelerin kişisel sunucularda bulunduğu bu dünyada, herhangi bir denetim, kontrol, takip vs. söz konusu olmadığı -ya da çok çok zor olduğu için aklınıza dahi getirmeyeceğiniz, uç noktalardaki içeriğe de sık rastlanır.

Kimler kullanıyor?

Dark net olarak da bilinen bu dijital ekosistem hacker’ların, bilim adamlarının, uyuşturucu tüccarlarının, katillerin, fizikçilerin, politik aktivistlerin, hükümetin, polisin, teröristlerin, sapıkların, veri tüccarlarının, kaçakçıların ve buna benzer pek çok insanın barındığı bir yer.

Yasaklı, gizli kitapların pdf'leri ya da işe yarar, herhangi bir illegalliği bulunmayan içeriklerin, genel deep web ekosisteminde çok küçük bir yer kapladığını söylersek yanlış olmaz. Ve tabii ki, alıcı, satıcı kılığında birçok polisin, ajanın da 'meraklıları' beklediğini söyleyebiliriz. (iddialar var)

Deep web ve hizmet sektörü

• Aklınıza dahi gelmeyecek ilanlarla karşılaşabileceğiniz bu dünyada, istediğiniz bir şeyi bir hırsıza çaldırabilirsiniz. Hırsızlığı yapıp, size o anın videosunu göndermeyi taahhüt edenler var.

• -Sahte pasaport, vize ve ehliyetler adınıza hazırlanıyor.

• Tabancalara ya da tüfeklere ulaşmak zor değil, ancak deepweb'de ağır silahların, özel yapım silahların satıldığını görebilirsiniz. Polislerin ve ajanların cirit attığı bir dünyada, deepweb'den 5-1 sipariş etmek ne kadar mantıklı, orası tartışılır tabii.

• Kara para aklama hizmeti sunulmaktadır. Anlayacağınız üzere Bitcoin ile.

• Deepweb'in küçük esnafı hackerlar, Facebook, Twitter ya da mail hesapları hacklemeyi vaat ediyor. Siber hırsızlar ise, çalıntı kart bilgilerini satabiliyor.

• Kiralık katiller, istediğiniz kişiyi ortadan kaldırabileceğini iddia ediyor.

2014'te dijital dünyada en çok ses getiren olaylardan birisi 'Bitcoin' olmuştu. Mazisi daha da eskilere dayanan dijital para birimi Bitcoin, bir anda değerini 1000 dolardan yukarıya taşıyınca, dünyanın dikkatini çekti. BTC'nin popülerliği ile birlikte, yatırım amaçlı alım satımı da başlamış olsa da ortaya çıkış süreci ve kulanım alanı yine deep webe dayanır.

Devletlerle bağlantısız, takip edilemeyen 'Bitcoin'

Deep webin resmi para birimi olarak söz etmemizin sebebi 'deep webin alışveriş siteleri' olmak üzere, ödeme yaparken tercih ediliyor olması. Alım satımı yasal olmayan birçok uyuşturucu madde, silah, veri (çalıntı kart ve hesap bilgileri gibi) ya da sahte belge (pasaport, kimlik vs.) Bitcoin ile alınabiliyor.

Eğer havale, eft yaparsanız -ki zaten bu seçenek haliyle sunulmuyor-, FBI yine size selam verebilir.

Bitcoin, trend olduğu günleri geride bıraktı. Ancak hala konuşuluyor, hala değerli bir para birimi. Şifrelenmiş dijital cüzdanlarınızda saklayabileceğiniz BTC'lerle standart döviz yatırımı gibi alım satım da yapabilirsiniz. Şu an değeri TL bazında 580 TL civarında. Aynı zamanda alt coin olarak adlandırılan Litecoin, Dogecoin gibi dijital para birimleri de piyasada.

Ozan AKBULUT

Kaynaklar :

http://www.burakavci.com.tr/2013/12/closed-shell-system-network.html (shellsystem network)

http://www.ifilazi.net/deepweb.html (deep web ve katmanları)

http://i.imgur.com/7PkBSAJ.png (deep web hakkında infografik)

http://webrazzi.com/2015/02/05/derin-web-ipek-yolu-kurucusu-ross-ulbricht/ (silk road kurucusu ve yargılanması)
 
27 Eylül 2018 369 0

Yorumlar

İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder ..