info@bilimmerkezi.com.tr
Gökyüzü Neden Mavi ?

Güneşten gelen ışık kırmızıdan mora kadar bütün renkleri içerir.

Şimdi Güneş’ten gelen ışığın atmosferden geçerken başına gelenlere bir bakalım.

Atmosferimiz temel olarak nitrojen (%78) ve oksijen (%21) gazlarından oluşuyor. Geriye kalan %1’in çoğunluğunu argon gazı ve su oluşturuyor. Ayrıca atmosferde başka parçacıklar, toz, kül, polen ve okyanuslardan dolayı tuz bulunuyor. Atmosferi oluşturan maddelerin kompozisyonu yer, zaman, yükseklik, iklim vs gibi etkilere de bağlı olarak farklılıklar gösterebiliyor.

Işık atmosferden geçerken ortamdaki parçacıklardan etkileniyor. Bu etki parçacıkların büyüklüğüne ve ışığın dalgaboyuna bağlı olarak farklı şekilde kendini gösteriyor. Eğer parçacıklar ışığın dalgaboyundan çok daha küçükse Rayleigh saçılması oluyor ve küçük dalgaboyları parçacıklarla etkileştiklerinde her yöne doğru yayılıyor. Bu durum atmosferdeki gaz molekülleri ve görünür ışık için geçerli.

Burada iki anahtar nokta var:

1. Saçılan ışık her yönde yayılıyor.

2. Gaz molekülleriyle ışığın etkileşmesinde küçük dalgaboyları (yani mavi ve mor) daha fazla tercih ediliyor. Yani daha büyük dalgaboyları nispeten etkileşmeden yollarına devam ediyorlar.

Peki, gökyüzünü neden mor değil de mavi olarak görüyoruz?

Güneş’ten gelen ışıkta mor ışık mavi ışıktan daha az bulunuyor, dolayısıyla saçılma daha etkili olarak mavi ışık için gerçekleşiyor. Gökyüzünün mor değil de mavi görünmesi aynı zamanda gözümüzün maviyi daha etkili olarak algılamasıyla da ilgili.

Nurdan ESKİ

KAYNAK :

BİLİM EĞİTİMİNDE ASTRONOMİ
27 Eylül 2018 335 0

Yorumlar

İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder ..