info@bilimmerkezi.com.tr
İdrardan Kanser Teşhisi

NEDİR BU İDRAR?

İdrar, böbreklerden ürinasyon işlemiyle salgılanan ve üretra vasıtasıyla boşaltılan genellikle steril durumda, vücudun yan ürünü olan bir sıvıdır. Bu arada üretra anatomi de sidik borusu, idrar yolu anlamlarında olup, mesaneyi vücut dışına bağlayan bir borudur.

İdrar vücudumuzun dışarı attığı en mühim sıvıdır. Bu sayede, vücut sıvılarındaki çeşitli maddelerin dengesi sağlandığı gibi vücutta durması zararlı olan artıkların uzaklaştırılması da sağlanır. İdrar vasıtasıyla vücuttaki su-elektrolit dengesi, asit-baz dengesi ayarlanır.

İDRAR NASIL TUTULAMAZ Kİ ?

Beyindeki idrar yapma merkezine "miksiyon merkezi" denir. İdrar yapma refleksi sayesinde istek dahilinde başlatılan idrar yapma olayı refleks olarak devam eder. Karın kaslarının istemli kasılması karın içi basıncını arttırarak idrarın atılmasına yardım eder. Çocuklarda işeme üzerinde beynin kontrolü gelişmediği için belirli bir yaşa kadar idrarlarını tutamazlar. Mesane ile ilgili olup, idrar yapmayı kontrol eden sinirlerde herhangi bir kesilme veya harabiyete yol açan hastalıklarda kişi idrarını tutamaz. Bu durum en çok bir kaza sonucu belden aşağı felç olan kişilerde ortaya çıkar.

İDRAR TESTİ NE İŞE YARIYOR ?

- Böbrek hastalıklarının tanısında,

- İdrar yolu enfeksiyonu şüphesinde,

- Bazı hastalıkların tedavisinin izlenmesinde gibi durumlarda kullanılır.

Bu arada bayanlar idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski erkeklerden daha fazladır. Çünkü bayanlarda mesaneye kadar olan yol 7-8 cm kadar kısa mesafedir ve böylece mikroorganizmaların ulaşması daha kolay ve daha çabuktur.

Günümüz şartlarında kanser ve kalp hastalıklarının teşhisi için hem alanında uzman doktorlar hem de donanımlı teçhizatlar gerekiyor. Ancak MIT'ten (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) bir ekibin araştırmasının sonucu olarak ortaya çıkan yeni sistem, tek bir enjeksiyon ve idrar testiyle bu işi oldukça kolaylaştırıyor. İlk olarak kişiye nanopartiküller içeren bir solüsyon enjekte ediliyor. Solüsyon içindeki partiküller, kanser ya da kalp hastalıklarının neden olduğu proteinlere tutunuyor. Test kağıdı üzerine idrar yapmayla süreç sonlanıyor. Kağıttaki renk değişikliğine göre, birkaç dakika içinde kişide herhangi bir hastalık olup olmadığı anlaşılıyor.

Peki buna ne dersiniz; Harvard Üniversitesi Brigham Women’s Hospital’da Öğretim Üyesi olarak çalışan ve kendi laboratuvarında çalışmalarını sürdüren Asistan Prof. Utkan Demirci, yumurtalık kanseri teşhisi için evde idrarınızla 10 dakikada uygulayabileceğiniz bir test geliştirdi.

Biri Utkan Demirci kim mi dedi? Kısaca şu kadarını söyleyelim; Dünyanın geri kalmış yerlerindeki HIV/AIDS sağlık sorunları üzerine yaptığı başarılı çalışmalarla Massachusetts Institute of Technology Technology Review Magazine tarafından 2006 yılında biyoteknoloji alanında dünyayı değiştirecek olan ilk 35 bilim adamı arasında gösterildi.

Bu testler ne demek derseniz; mesela biyokimyasal olarak şundan bahsedebiliriz, örneğin kan şekeri yükselen bir bireyin idrarında keton dediğimiz kimyasalların miktarı da artar ve bu ketonun derecesine göre şeker hastalığının teşhisi konulabiliyor, destekleyici, yardım edici niteliktedir bir nevi. İdrar testinde kimyasal özellik kadar fiziksel özellikler de önemlidir. İdrarın rengi, kokusu, yoğunluğu da bize bireyin sağlık durumuyla ilgili bilgiler verebiliyor.

İDRAR KOKUSU MU DEDİK?

Feromon, aynı türün üyeleri arasındaki sosyal ilişkileri düzenleyen kimyasal maddedir. Yunanca kökenli olan sözcük "hormon taşıyan" anlamına gelmektedir. Feromon ilk olarak 1956 yılında ipek böceklerinde bulundu.

Ait olduğu bölgedeki baskın erkeğin idrarının kokusunu alan dişi fareye ne olduğunu merak eden Kanada’daki Calgary Üniversitesi’nde araştırmacılar cevap olarak; dişi farenin beyninin yeni hücreler ürettiğini kanıtlamışlar.

Nasıl mı?

Araştırmacılar feromonların beyin üzerindeki etkisini incelemek için bir deney yapıyor. Öncesinde şunu biliyorlardı; idrar birçok hayvanın eşini seçerken ya da tanırken etkin olan ilgili feromanlardan da etkili bir kimyasal.

Yetişkin dişilere bir hafta boyunca idrar kokusuna maruz bırakılıyor ve ortaya çıkan sonuç şu;

baskın erkeğin idrar kokusuna maruz kalanlarda iki beyin bölgesinde yeni sinirsel hücre artışı %25. İdrarsız ve baskın olmayan erkeğin idrarına maruz kalanlarda ise herhangi bir hücre artışı yok.

Araştırmacılardan Samuel Weiss’ e göre feromonlar özel almaç proteinlerine bağlanıyorlar, bunlar da “hipatalamus” denilen bir diğer beyin bölgesine sinyaller göndererek, yeni sinir hücrelerinin oluşmasıyla sonuçlanan hormon salınımına yol açıyorlar. Aynı uyaranın iki bölgede de artışa sebep olması da durumun önemini arttırıyor.

İnsanlarda idrar kokusu üzerine feromonları içeren bir çalışmaya henüz rastlayamadım. Aramızda kalacaksa şunu söyleyebilirim ki; farelerdekine benzer almaçlardan bizde de var ;)

Sinan BALCI

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/haberler/beyinsinirbilim/s-477-19.pdf

http://tr.wikipedia.org/wiki/Feromon

http://idrar.nedir.com/#ixzz3CAH7ATSL

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0drar

http://www.nedirnedemek.com/%C3%BCrinasyon-nedir-%C3%BCrinasyon-ne-demek

http://www.hedefbilgitoplumu.com/index.php/page/780?wpmp

http://www.ntvmsnbc.com/id/25235128/

https://kanser.org/saglik/toplum/pdf/Kanser_Tarama.pdf
26 Eylül 2018 187 0

Yorumlar

İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder ..