info@bilimmerkezi.com.tr
Laktoz İntoleransı

Laktoz intoleransı daha anlaşılır bir dille süt şekerine karşı toleransın olmamasıdır, hassasiyetliktir.

Bağırsaklarımızda normalde bulunması gereken laktaz isimli kimyasal madde (laktaz enzimi) (β-galaktozidaz) laktoz ve su ile birleşince süt şekerini galaktoz ve glukoz isimli daha küçük parçalara bölerek kana geçmesini sağlar. Laktoz kana geçmez, glikoz ve galaktoz emilerek kana geçer. Süt şekerine hassas olan bireylerde laktaz isimli kimyasal madde (laktaz enzimi) (β-galaktozidaz) ya hiç yoktur veya yetersizdir.

Laktaz enzimi (β-galaktozidaz)nden yoksun ya da bu enzime hiç sahip olmayan bireylerde süt ve süt ürünlerini tükettiklerinde karınlarında şişme, karın ağrısı, diyare sorunları baş gösterir. Bu bireylerin tedavisinde laktozlu gıdaları beslenmeden çıkarmak etkili görülür. Tedavi de son zamanlarda laktozsuz gıdaların satışını görmekteyiz, tüketimi de hızla artış göstermektedir. Yetişkinlerin yaklaşık olarak %70-%80’ ninde laktoz intolerensı hastalığı çeşitli şiddetlerde görülmektedir. Laktaz enzimi içeren damlaların veya tebletlerin kullanımı ya da bu gıdalara katılması da hastaların şikayetleri azaltacak niteliktedir.

Peki nedir bu laktoz ? ne işe yarar? Parçalandığında ki yüksek faydaları nedir?

Sütte bulunan laktozun parçalanmasıyla meydana gelen galaktoz, beyin ve sinir dokularının oluşumunda rol oynar.

Doğada yüksek oranda sadece sütte bulunan laktoz enerji sağlar.

Laktoz vücudun kalsiyum ve fosfordan daha iyi yararlanmasını sağlar. Bu nedenle kemik ve diş oluşumunda, bebeklerin beslenmesinde önemli rol oynar.

Süt ve süt ürünleri en önemli, en zengin kalsiyum kaynaklarıdır. Kalsiyum her yaşta kemik sağlığı için vazgeçilmez bir mineraldir. Laktoz intoleransı olanlarda kalsiyum takviyesi kullanılması ihmal edilmemelidir.

Yoğurt bu ürünler arasında farklı bir yere sahiptir. İçindeki bakteriler yani mikroorganizmalar laktozu parçalar. Bu nedenle; süt içemeyen pek çok kişi yoğurdu rahatlıkla yiyebilirler.
26 Eylül 2018 425 0

Yorumlar

İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder ..