info@bilimmerkezi.com.tr
Bilim Merkezi Nano Gıda

Nano Gıda

Gıdaların sindirimini, emilimini, tadını ve kalitelisini arttırmak amacıyla kullanılan partikül ebadı 100 μm’den küçük olan nano ürünlerin kullanıldığı gıdalara ya da nanoteknoloji uygulaması içeren gıdalara nano gıda denir.

Bu teknoloji ile yakında erimeyen çikolatalar ve ısınınca farklı lezzete bürünen pizzalar satışa çıkacak.

Nanoteknolojinin kullanıldığı gıdalara örnekler

Titanyumlu Çikolata

Bu alandaki en şaşırtıcı örneklerden biri ise şekerleme sanayisinden geldi. Bir çikolata üreticisi nano-gıda teknolojisi yardımıyla yeni tasarladığı ürününün kızgın güneş ışınlarının altında bile erimemesini sağladı. Çikolata 40 C dereceye varan sıcaklıklarda bile erimiyor zira üzeri titanyum kaplı. Nano parçacıklarının içerisine doldurulan titandioksit maddesi kakao kreminin içerisine yerleştiriliyor. Isı artınca harekete geçen koruyucu tabaka çikolatanın erimesini engelliyor.

Yağ Dışarıda Kalacak

Kızartma yağının içerisine yerleştirilen seramik yüklü nano parçacıklar ise sıcakla birlikte açığa çıkmak üzere programlanıyor. Sıcaklığın yükselmesiyle birlikte harekete geçen seramik parçacıkları kızartılmak için yağın içerisine atılan gıdaların yüzeyine yapışıyor. Seramik parçacıklar gıdaların üzerinde koruyucu bir zar oluşturarak büyük miktarda yağın emilmesini engelliyor.

Nano-gıdaların içerisinde en büyük süksenin ise nano-içecek tarafından yapılacağı tahmin ediliyor. Bu içeceklerin içerisine yerleştirilen renk ve lezzet parçacıkları da içeceğin hem renginin hem de tadının değişmesini sağlayacak. Örneğin bir bardağın içerisindeki sıvı, o bardağı kavrayan elin ısıyla birlikte renk değiştirecek. Bardak bırakıldığında renk eski haline geri dönecek. Bu özelliğin özellikle gençler arasında büyük ilgi uyandıracağı tahmin ediliyor.

Ve aşağıda da tarım ve gıda sanayisinde kullanılan nano parçacıkların neden kullanıldıklarını açıklayan tablo bulunmaktadır.

Nurdan ESKİ

Kaynak

saglikafiyet.com/Nano-Gida_142.html

inovita.org/eski/docs/1337684995Artemis%20Karaali%20Nano%20G_da.pdf

gidacilar.net/ozel-ve-hazir-gidalar/gida-ureticileri-nano-gida-urunlerine-yoneliyor-1363.html
26 Eylül 2018 230 0

Yorumlar

İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder ..