info@bilimmerkezi.com.tr
Gaziantep Bilim Merkezi

Gaziantep Gezegenevi ve Bilim Merkezi 25 Aralık 2010'da açıldı.

Turkcell, çocukların ve gençlerin bilim ve teknoloji alanlarında deneyerek öğrenebilecekleri alanların yaratılmasına destek olmak amacıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi’nin kurulmasına katkı sağladı.

Gezegenevi ve Bilim Merkezi, 5000 m2 alan üzerinde, 1500 m2’ si yeşil alan, 3500n m2’ si kapalı alan olarak yapılandırılmıştır.

Gezegenevinin kubbe çapı 10.6 metre olup, koltuk sayısı 77' dir. Gezegenevinde planetaryum projeksiyon sisteminin öncüsü Carl Zeiss firmasının ZKP4 Opto-mekanik ve Spacegate Quinto 5 dijital projeksiyon sistemleri kullanılmaktadır.

Gezegenevi projeksiyon sistemi, sınırları zorlayan çoklu ortam (multimedia) yeteneklerine ve yüksek hesap gücüne sahip bilgisayarlarla kontrol edilmektedir.

Seyircilere, bir tarih ve gözlem yeri için, gökyüzünün gerçek zamanlı görüntüsü sunulmaktadır. İlaveten, zamanda uzak geçmişe veya uzak geleceğe istenen hızda ve doğrultuda sanal uzay yolculuğuna da çıkarabilmektedir.

Ayrıca yaygın halk eğitiminde de etkin rol oynamaktadır. Her kesimden insanların yeni bilgiye mutlaka ilgisi bulunmaktadır. Bu anlamda gösteriler, Gezegenevi’ni ziyaret eden, belki de Astronomi ile hiç ilgisi olmayan kişilerin bile yaşadığımız evren konusunda ufuklarının açılmasına yardımcı olmaktadır.
22 Eylül 2018 932 0

Yorumlar

İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder ..